Život a práce žen v ČR
Rovnost pohlaví a férové příležitosti pro všechny jsou základními hodnotami, které mají významný dopad na ekonomiku, sociální rozvoj a celkovou kvalitu života. Studium životních a pracovních podmínek žen nám umožňuje lépe pochopit a řešit problémy, kterým čelí, jako jsou diskriminace, nerovnost mezd, nerovnoměrné rozdělení domácích povinností a další výzvy.
Věříme, že zvýšením povědomí o těchto otázkách a sdílením našich poznatků s širší veřejností můžeme přispět k vytvoření společnosti, ve které mají ženy stejné příležitosti a podmínky pro rozvoj, jaký mají muži.
Zjistěte více o životě a práce žen v České republice v následujících rubrikách. Další články o zaměstnávání žen jsou k dispozici na stránkách Znalostního systému prevence rizik v BOZP.
Ženy ve veřejném i soukromém sektoru služeb
Kvalita pracovního života žen
Statistické údaje o ženách
Kampaň
O projektu
TIMPSV0004 Kvalita pracovního života, pracovní podmínky, bezpečnost a ochrana zdraví při práci žen v rostoucím veřejném i soukromém sektoru služeb v ČR byl řešen jako dílčí projekt v rámci projektu TIRSMPSV701 Inovativní řešení skupiny potřeb v oblasti optimalizace předpisů, postupů a opatření BOZP včetně diseminačních opatření v programu BETA2 Technologické agentury ČR.
Cílem dílčí projektu bylo postihnout skutečné pozitivní a negativní vlivy a podmínky zaměstnaných žen v ČR. Realizovat kvalitativní a kvantitativní reprezentativní šetření a prozkoumat detailně otázku pracovních a životních podmínek včetně úrovně zajištění BOZP žen, zejména ve zdravotnictví, sociálních službách, školství, policie, v pohostinství a ubytování, obchodu, které působí na českém trhu práce.
Cílem projektu TIRSMPSV701 Inovativní řešení skupiny potřeb v oblasti optimalizace předpisů, postupů a opatření BOZP včetně diseminačních opatření bylo vytvoření stěžejních výstupů v oblasti BOZP s vysokým inovačním potenciálem pro rezort Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Jednotlivé části se zaměřily na problematiku prevence pracovní úrazovosti, programů pro prevenci BOZP ve vazbě na úrazové pojištění, vizualizace sémantických vazeb v oblasti BOZP, kvality pracovního života vybraných skupin zaměstnanců s důrazem na BOZP, ochrany zaměstnanců při činnostech pro více zaměstnavatelů a při činnostech ve výkopech, kontrolní činnosti v oblasti BOZP ze strany odborů, kompetencí školní mládeže a budoucí pracovní síly pro bezpečnost a ochranu zdraví.
Doba řešení: 1. 6. 2018 – 31. 5. 2020
Poskytovatel: Technologická agentura ČR, program BETA2