Informace pro odborníky
Pracujete ve výzkumu, v odborné organizaci, nebo vás jen zajímají podrobnosti o měření kvality pracovního života v ČR? Na této stránce získáte informace k metodologii měření, přístup k historickým datům a odborným publikacím.
Věděli jste, že?
Systematické měření kvality pracovního života v ČR
Práce na dlouhodobém monitorování kvality pracovního života v České republice probíhají od roku 2004. Na jejich průběhu se od počátku podílejí Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. a Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. Od roku 2015 je výzkum zpracováván dle metodiky certifikované MPSV.
Pro výzkumné účely i pro získání zpětné vazby o účinnosti politik, koncepcí a strategií oblasti sociální politiky jsou pravidelně prováděna reprezentativní dotazníková šetření. Jejich výsledky nyní nabízejí sjednocený vhled do vývoje a změn v kvalitě pracovního života i na úrovni podskupin ekonomicky aktivní populace od roku 2011. Agregované výsledky jsou k dispozici v interaktivní aplikaci.
Detailní vhled
Nástrojem pro měření je indikátor SQWLi (Subjective Quality of Working Life index), měřící důležitost a hodnocení osmnácti aspektů rozdělených do šesti domén: odměňování, čas, vztahy, seberealizace, podmínky a jistota. Ty jsou pro dodání kontextu doplněny o sadu patnácti identifikačních otázek o socioekonomických charakteristikách respondentů: pohlaví, věk, vzdělání, plat, region aj.
Anonymní data na úrovni jednotlivců od roku 2011 jsou volně k dispozici pro výzkumné účely.
Odborné publikace
Metodika měření kvality pracovního života v ČR a výsledky následných analýz jsou do detailu popsány v desítkách odborných publikací. Celý je k dispozici v sekci Publikace, další relevantní články jsou pak k dispozici v sekci Články Ta obsahuje také odvozené výstupy, jako jsou statistické souhrny, stručné přehledy pro veřejnost a podcasty.
Další užitečné informace lze najít na českých a zahraničních webových stránkách prostřednictvím odkazů níže a také v sekci Odkazy.
Dopady COVID-19 na kvalitu pracovního života v ČR
Pandemie covid-19 zapříčinila ztrátu zaměstnání, pokles příjmu a všeobecně vyšší pracovní nejistotu pro výraznou část pracujících lidí v České republice. V tomto článku se věnujeme četnosti těchto dopadů a také důsledkům pro kvalitu pracovního života.
Obdobné projekty v zahraničí
European Network of Education and Training in Occupational safety and Health
ENETOSH je evropskou vzdělávací sítí, která nabízí platformu pro systematické sdílení znalostí v otázkách zaměřených na vzdělávání a školení v oblasti BOZP.
Evropský sociální fond České republiky
Finanční nástroj Evropské unie na podporu zaměstnanosti a prosazování hospodářské a sociální soudržnosti.