Regionální rozdíly v úrazovosti a nemocnosti
Ze statistik úrazovosti a nemocnosti Českého statistického úřadu je zřejmé, že některé regiony si vedou opakovaně a dlouhodobě hůře než regiony jiné. Ukazuje se, že rozdíly v úrazovosti a nemocnosti jsou v těchto regionech až dvojnásobné oproti celorepublikovému průměru. Nabízí se proto otázka, co může být příčinou tohoto jevu a jak je možné takovou situaci ovlivnit a zlepšit.
Úvod
Problematika pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz je závažná ze zdravotních důvodů – souvisí se zdravotním stavem zaměstnanců v návaznosti na určitou pracovní činnost, prostředí, pracovní podmínky, používanou techniku a technologii, bezpečnost a hygienu práce apod. – i ekonomických důvodů – dochází v jejím důsledku ke snížení tvorby zdrojů, k čerpání fondu nemocenského pojištění a v neposlední řadě i k vyvolaným nákladům zdravotní péče.
Statistiky o úrazovosti a nemoci dlouhodobě shromažďuje Český statistický úřad. Ačkoli v průběhu času dochází k změnám kvůli přirozeným (např. demografické změny, vývoj nezaměstnanosti), technologickým (mající dopad na bezpečnost a náročnost práce), nebo legislativním vlivům (např. výše dávek, úpravy pojištění), můžeme v České repulice dlouhodobě vypozorovat jasné trendy napříč kraji. Analýza ukazuje, že nejrizikovější jsou regiony v Jihočeském kraji: okres Český Krumlov a okres Tábor.
Rozložení úrazovosti a nemocnosti v ČR
Následující mapy ukazují průměrné hodnoty za roky 2013–2019:
- Rozložení pracovních úrazů na 100 nemocensky pojištěných osob za rok.
- Rozložení ostatních úrazů 100 nemocensky pojištěných osob za rok. Četnost ostatních úrazů je v průměru 2-3krát vyšší než četnost pracovních úrazů.
- Rozložení nemocí na 100 nemocensky pojištěných osob za rok.
- Rozložení průměrného počtu dnů připadajících na 1 případ pracovní neschopnosti pro pracovní úraz. Délka pracovní neschopnosti je vyšší v oblastech, kde dochází častěji k závažným pracovním úrazům.
- Rozložení průměrného počtu dnů připadajících na 1 případ pracovní neschopnosti pro nemoc.
Návrh aktualizace Národního akčního programu BOZP
S ohledem na regionální oborové (dle CZ-NACE) odlišnosti v počtu pracovních úrazů je potřeba se zaměřit na takové subjekty, u kterých se dlouhodobě projevuje zvýšená pracovní úrazovost, a to již u pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než 3 kalendářní dny. Sledování této pracovní úrazovosti je schopno odhalit i mnoho menších a středních i velkých subjektů, které v současné době mohou orgány inspekce práce opomíjet. Pouze kvalitně zpracované statistické záznamy o pracovní úrazovosti mohou být nápomocné při dalším zajišťování BOZP, a to i s ohledem na nastupující průmyslovou revoluci 4.0.
Články z oblasti kvality života
Pracovní úrazy žen v České republice v letech 2012–2021
Úvod Pracovní úrazy patří mezi nežádoucí důsledky každého zaměstnání a mohou mít vážné následky na zdraví zaměstnanců. V …
Statistiky o pracovním životě (2018)
Zjistěte, jaká byla práce v ČR na základě reprezentativního šetření kvality pracovního života z roku 2018. Další informace jsou k …